
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 5 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 290 µA |
| Quiescent Current | 290 µA |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Reference Type | Series |
| Nominal Supply Current | 160 µA |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Shunt Current | 5 mA |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Max Supply Current | 160 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 907
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35200
Ext.Price$1.35200
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35200 | $1.35200 |
| 10 | $0.99883 | $9.98830 |
| 25 | $0.91055 | $22.76375 |
| 50 | $0.86058 | $43.02900 |
| 100 | $0.81334 | $81.33400 |
| 300 | $0.77532 | $232.59600 |
| 500 | $0.73907 | $369.53500 |
